Blog

Treningi grupowe – co i jak?

treningi grupowe
Bez kategorii

Treningi grupowe – co i jak?

Treningi grupowe to bardzo popularna forma aktywności fizycznej. Jakie zajęcia znajdziesz u nas w klubie i które będą najlepsze dla Ciebie? Przeczytaj cały wpis i sprawdź!

Jakie treningi grupowe mamy?

Na chwilę obecną proponujemy wam trzy rodzaje zajęć grupowych: Starter, Trening Funkcjonalny oraz Pilates.

Starter, jak sama nazwa wskazuje, są to zajęcia dla osób początkujących. Skupiające się na nauce techniki wykonywania ćwiczeń, w mniejszym stopniu skupiamy się na nich na intensywności czy obciążeniu. Na każdych zajęciach prowadzący szczegółowo opisuje nowe ćwiczenia w sposób teoretyczny po czym przechodzi do praktyki. Podczas części praktycznej trener stara się objąć swoją uwagą wszystkich uczestników, aby zadbać o prawidłową technikę wykonywania danego ćwiczenia, a tym samym o ich bezpieczeństwo. Trening zawsze kończy się małym workoutem. Czym jest workout? Kilkuminutową pracą mającą na celu zmęczenie nas i utrwalenie nowego ruchu w praktyce. Później, kilka minut rozciągania aby wrócić wypełnionym endorfinami bezpiecznie do domu.

Trening Funkcjonalny, jest to kolejny poziom zaawansowania. W trakcie tych zajęć w dalszym ciągu dużo czasu poświęcamy na prawidłową technikę poszczególnych ćwiczeń, ale tym razem poprzez ich dużą powtarzalność. Trening charakteryzuje się większą intensywnością (którą oczywiście sami dostosowujemy do własnych możliwości), jak i ewentualne dodatkowym obciążeniem. Trening również kończą ćwiczenia rozciągające.  

Zarówno na zajęciach Starter, jak i na Treningu funkcjonalnym ćwiczymy w miarę równomiernie całe ciało. Umożliwia to wielopłaszczyznowy rozwój, zwiększamy wydolność i siłę mięśniową, zwiększamy sprawność układu oddechowego oraz układu krążenia. Dzięki charakterystyce ćwiczeń jesteśmy w stanie dobrać odpowiednią wersje ćwiczenia do zaawansowania i wytrenowania osoby ćwiczącej.

Pilates to wyjątkowe zajęcia wbrew pozorom nie są to zajęcia przypisane dla kobiet. Ćwiczenia skupiają się głównie na stabilizacji centralnej, czyli nad mięśniami brzucha, pleców oraz pośladków. Przeważnie są prowadzone w sposób statyczny, skupiający się na oddechu i nauce czucia własnego ciała. Nie jest to jednoznaczne z tym, że się na nich nie zmęczymy. Ćwiczenia te są bardzo wartościowe, ponieważ skupiają się nad naszymi brakami, spowodowanymi głównie siedzącym trybem życia. Angażują do pracy duże partie mięśniowe, wzmacniają mięśnie, które pozwolą nam utrzymywać prawidłową i stabilną pozycją ciała.

Jakie korzyści niesie ze sobą trening w grupie?

Przede wszystkim jest to opcja znacznie tańsza od treningu personalnego i bezpieczniejsza od trenowania na własną rękę, szczególnie przy niewielkim doświadczeniu. Kolejną ważną kwestią jest ciągły nadzór trenera, dzięki czemu zawsze możemy skonsultować z doświadczoną osobą nasze problemy z wykonaniem ćwiczenia czy dolegliwości bólowe, co gwarantuje nam dodatkowe bezpieczeństwo zmniejszając możliwość powstania urazu i poprawiając komfort. Mniej istotną dla naszego zdrowia, ale istotną dla efektywności ćwiczeń jest kwestia dodatkowej motywacji i wsparcia od grupy. Przyjazna atmosfera podczas treningu umożliwia również poznanie nowych osób oraz pozwala spędzić czas miło i przyjemnie pomimo zmęczenia.

Od jakiego treningu warto zacząć?

Nie ważne na jakim poziomie zaawansowania jesteś, na początku zawsze warto pójść na Starter, chociażby „na rozgrzewkę”. Jeżeli od dłuższego czasu twoja aktywność fizyczna sprowadza się do spaceru z zakupami warto chwilę pozostać na Starterze aby zaadaptować swój organizm do większego wysiłku i nowych ruchów. Jeśli jesteś już doświadczonym „sportowcem” to zachęcamy do przyjścia na Trening Funkcjonalny aby się troszkę zmęczyć i wzmocnić.

Jeśli chciałbyś skorzystać z zajęć Pilates,  to nie ważne czy ćwiczysz od dziecka czy nigdy nie uprawiałeś żadnego sportu. Możesz przyjść i wzmocnić swój organizm bez obawy o swoją wydolność czy siłę. Na pewno dasz sobie świetnie radę.

Warto wspomnieć również że optymalna ilość dodatkowej aktywność wynosi 3 razy w tygodniu. Nie mówimy tutaj tylko o treningach lecz również dłuższych spacerach czy przejażdżkach na rowerze.

Sprawdź GRAFIK naszych zajęć!