Czym jest trening funcjonalny? Przykładowy trening!
16 września 2021 2021-09-16 10:07Czym jest trening funcjonalny? Przykładowy trening!
Co to jest trening funcjonalny i na czym polega? Brzmi skomplikowanie? Wszystko Ci wyjaśnimy! Czytaj dalej!
Na czym polega?
Każdy z nas codziennie wykonuje bardzo wiele różnych czynności. Takich na przykład jak siadanie i wstawanie z łóżka/krzesła, podnoszenie czegoś z podłogi bądź ściąganie towaru z półek w sklepie. Trening funkcjonalny powstał aby nauczyć nas jak wykonywać te wszystkie banalne czynności w sposób właściwy i bezpieczny dla naszego aparatu ruchu. Wiadomo, że każda zdrowa osoba potrafi podnieść torbę z zakupami z ziemi czy wstać rano z łóżka. Problem polega na tym, że z uwagi na „lenistwo” i brak świadomości wykonujemy to w sposób niedbały. W sposób który powtarzany setki czy tysiące razy może prowadzić do powstania drobnych kontuzji jak i poważniejszych urazów. Dodatkowo, tworzymy w ten sposób niewłaściwe wzorce ruchowe, które będziemy stosować również podczas podnoszenia cięższych rzeczy. Wówczas o kontuzje nie trzeba się specjalnie starać.
Tak więc trening funkcjonalny ma na celu wyrobienie dwóch ważnych rzeczy. Pierwsza jest świadomość swojego ciała. Mówimy tu na przykład o używaniu mięśni brzucha podczas unoszenia czegoś z ziemi lub utrzymaniu napięcia podczas przenoszenia ciężkich przedmiotów. Drugą rzeczą jest wyrobienie prawidłowych wzorców ruchowych. Takich jak siadanie i wstawanie z krzesła czy właściwy skłon czy nawet bezpieczne ściąganie cięższych przedmiotów z górnych półek. Podczas zajęć wykonuje się ćwiczenia zarówno z własnym ciężarem ciała oraz z obciążeniem zewnętrznym takim jak hantle czy kettle. Wszystkich tych rzeczy uczymy się wykonując ćwiczenia imitujące dany ruch lub przypominające je. Dodatkowo przy pomocy ćwiczeń „akcesoryjnych” których zadaniem jest wzmocnienie poszczególnych mięśni odpowiedzialnych za dany ruch.
Jakie korzyści daje trening funcjonalny?
Najważniejszą korzyścią płynąca z tego treningu jest zabezpieczenie naszego organizmu przed urazami i kontuzjami, oczywiście nie oznacza to, że będziemy niezniszczalni jak Iron Man ale stosując wiedzę świadomie lub w wielu przypadkach nieświadomie chronimy nasz okład ruchu. Druga ważna korzyścią jest oczywiście efekt wizualny, ponieważ tak jak każda aktywność fizyczna będzie on wpływał na skąd naszego ciała. Pomoże nam zrzucić kilka kg i/lub zbudować nową tkankę mięśniową, oczywiście pojedynczo i przy odpowiednim żywieniu.
Kolejną korzyścią jest stworzenie właściwych wzorców ruchowych czyli umożliwimy naszemu organizmowi ruszanie się w sposób jaki został on do tego stworzony. Również jak każda aktywność fizyczna pozytywnie wpłynie to na nasze zdrowie, jeśli nie mamy żadnych przeciwskazań. Mianowicie może pozytywnie wpłynąć na nasz sen, układ krążenia czy na nasze samopoczucie. Jak dobrze wiemy każda aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na nasz organizm i samopoczucie, przy czym na treningu funkcjonalnym powinniśmy nauczyć się po prostu prawidłowo poruszać co może stanowić świetne przygotowanie do naszych hobby czy innych aktywności jak i przygotowanie do funkcjonowania w naszym ciągle pędzącym świecie pod względem bezpiecznego poruszania się w obrębie własnego ciała.
Przykładowy trening
Rozgrzewka
5 rund
20 s Bieg bokserski
8/8 Glute bridge
5/5 Jaskółek
30 s Pozycja pancernika
10-15 min techniczne omówienie i pokazania prawidłowego wzorca przysiadu
Część główna
4 Rundy
15 Przysiadów na skrzynie
10 Martwych ciągów z piłka lekarska
10 Burpee
15 Przysiadów na skrzynie
20-40 s Plank hold
Część końcowa
A. Rozciąganie mięśni czworogłowych
B. Rozciąganie mięśni pośladkowych
C. Pozycja pies głową w górę/pies głową w dół z akcentem na oddech