Blog

Trening dla początkujących

trening
Bez kategorii

Trening dla początkujących

Jaki trening będzie dobry dla osoby, która zamierza rozpocząć swoją przygodę z aktywnością fizyczną? To częsty problem osób początkujących. Co, jak i ile ćwiczyć? Od czego zacząć?

Jak zacząć ćwiczyć?

Pierwszym i najważniejszym warunkiem, jaki musi zostać spełniony przed rozpoczęciem regularnej aktywności fizycznej do swojego życia jest chęć, która często połączona jest lub wynika ze świadomości jakie korzyści niesie ze sobą regularna aktywność.

Ważną również kwestią jest wstępne rozeznanie zajęć jakie oferuję siłownia, Box, czy każde inne dowolne miejsce, w którym chcemy trenować. Warto również zobaczyć, czy takowe miejsce nie oferuje przypadkiem zajęć dla początkujących lub darmowej albo tańszej konsultacji z trenerem personalnym. Nie polecamy rozpoczynać aktywności z „kolegą”, „koleżanką” ponieważ może ona dysponować sporą, aczkolwiek nie wystarczającą wiedzą, przez co możemy na samym początku doprowadzić do kontuzji lub zwykłego przeforsowania organizmu, co w szybkim tempie  może nas zniechęcić. Rozpoczynając regularną aktywność fizyczną musisz być przygotowany na zmęczenie oraz większe lub mniejsze bóle mięśniowe po pierwszych treningach – to normalne, więc nie możesz pozwolić aby Cię to zniechęciło.

Podsumowując, powinieneś wiedzieć jakiej aktywności chcesz spróbować, na odpowiednim dla siebie poziomie wysiłkowym, drugą rzeczą, ważną, a może nawet ważniejszą są nieustające chęci, ich na początku na pewno nie może zabraknąć.

Jak aktywność fizyczna wpływa na organizm?

Zalet aktywności fizycznej jest niesamowicie dużo, szczególnie kiedy jest ona dawkowana w rozsądny i bezpieczny sposób. Skupimy się tylko na kilku wybranych zaletach, ale szczerze zachęcamy do zgłębienia samodzielnie tematu. Po pierwsze aktywność fizyczna jest niesamowicie skutecznym działaniem w profilaktyce chorób serca i układu krążenia, ponieważ układ ten staje się wydajniejszy i sprawniejszy poprzez zwiększenie minutowej pojemności serca, zmniejszenie ilości cholesterolu we krwi, obniżenie tętna spoczynkowego. Zwiększa wydajność układu oddechowego, co wśród naszego społeczeństwa, które ma problem z wejściem na drugie piętro bez złapania „zadyszki” jest wręcz zbawienne. Aktywność fizyczna poprawia również jakość snu, prowokuje wydzielanie endorfin (hormonów szczęścia), wzmacnia układ mięśniowy i służy profilaktyce osteoporozy poprzez zwiększenie gęstości kości. Zalet jest naprawdę dużo, można tak wymieniać w nieskończoność, najlepiej jednak przekonać się o tym na własnej skórze.

Przykładowy trening dla początkujących.

Pokażemy wam tutaj przykładowy trening dla osoby początkującej zajmujący około 30-40 minut. Można go wykonać zarówno w domu jak i na siłowni. Korzystajcie, dbajcie o siebie i rozpoczynajcie, bądź wracajcie do swoich ulubionych aktywności.

Rozgrzewka

3 Rundy

20 pajacyków,

12 przejść „pies głową w górę->pies głową w dół”,

12 wykroków w miejscu.

Część główna

16 min AMRAP

8-15 pompek,

15 przysiadów,

12-16 podciągnięć australijskich,

20-40 sekund Pancernik hold.

Część końcowa

klęk podparty, 12 przejście „koci grzbiet” -> pozycja „korowy”,

leżenie  przodem, kończyny górne w literę „T”, przyciąganie pięty kończyny dolnej prawej do dłoni lewej i na odwrót- 14 razy.