Blog

Trening funkcjonalny a trening motoryczny

trening funkcjonalny opole
Trening funkcjonalny / Trening motoryczny

Trening funkcjonalny a trening motoryczny

Trening funkcjonalny czy trening motoryczny. Czym się różnią? Który jest lepszy? Dzisiaj weźmiemy na warsztat dwa bardzo często słyszane i stosowane rodzaje treningu. W dzisiejszych czasach aktywność́ fizyczna stała się bardzo popularna, a nawet modna. Naturalną rzeczą̨ jest powstawanie, bądź́ rozpowszechnianie nowych form aktywności, czy sposobów trenowania. Dzięki temu, każdy może znaleźć́ odpowiednią aktywność́ dla siebie. A także czerpać́ z niej, nie tylko korzyści zdrowotne i sylwetkowe, lecz (co jest bardzo ważne) wiele przyjemności i satysfakcji.

Trening funkcjonalny

Na początku musimy sobie zdefiniować czym są wyżej wymienione rodzaje treningów. Zacznijmy od zajęć funkcjonalnych. Jest to zbiór ćwiczeń wykorzystujących ruch wielostawowy oraz wielopłaszczyznowy, mających na celu poprawę (w pierwszej kolejności) jakościową wykonywanych przez nas ruchów i czynności dnia codziennego. Lub jeśli mówimy o sportowcach – poprawiających wykonywanie czynności charakterystycznych dla danej dyscypliny. Przygodę z takim treningiem powinno rozpocząć się od znalezienia swoich słabych stron i ograniczeń. To one będą stanowiły barierę uniemożliwiającą nam poprawne wykonanie złożonych ćwiczeń. Co z kolei przełoży się na nieprawidłowe ruchy wykonywane w ciągu każdego dnia skutkując bólami i dyskomfortem.

Trening motoryczny

Trening motoryczny różni się od treningu funkcjonalnego ponieważ skupia się bardziej wybiórczo na naszych cechach motorycznych, takich jak: szybkość, gibkość, skoczność, zwinność, koordynacja czy stabilność. Ten rodzaj treningu największą popularność i największe zastosowanie ma w treningu sportowców – zarówno amatorów jak i profesjonalistów. Stosując trening motoryczny, musimy rozłożyć daną dyscyplinę sportową na elementy pierwsze oraz określić, które z nich są słabą stroną naszego podopiecznego i doprowadzić do wyrównania. Oczywiście, u osób nieuprawiających żadnej dyscypliny, a mających poważne problemy z motoryką, również zastosujemy taki rodzaj treningu.

Który jest dla ciebie?

Skoro wiemy już czym charakteryzują się wyżej wymienione rodzaje treningów przejdźmy do porównania. Zacznijmy od podobieństw. Obie metody zwracają uwagę na poprawę naszego ruchu, co przekłada się na lepsze zdrowie i mniej dolegliwości bólowych. Również można by stwierdzić, że obie metody będą czasami zacierały się ze sobą, ponieważ mają elementy wspólne.

Patrząc na różnice – pierwsza z nich sama rzuca się w oczy, a mianowicie: z treningu motorycznego będą korzystali głownie sportowcy, a z funkcjonalnego zarówno sportowcy, jak i osoby nie związane zawodowo ze sportem. Do treningu osób ćwiczących pro zdrowotnie i rekreacyjnie będą prawdopodobnie dorzucane elementy stabilizacji czy równowagi, podczas gdy przy treningu motorycznym cały program składa się np. z takich ćwiczeń. Po drugie cel. Pierwszy z wymienionych treningów stosujemy w celu poprawy ruchu. Mówimy tutaj o takich kwestiach jak: technika, budowa odpowiedniej siły mięśniowej i rozwinięcie czucia głębokiego. Przy treningu motorycznym skupiamy się na maksymalizacji poszczególnych cech ruchu takich jak wyżej wymienione: szybkość czy stabilność, które są słabe wśród silnych. Dzięki temu ruch, który jest wykonywany poprawnie ale posiada słabe punkty, zostaje ich pozbawiony.

Podsumowując trening funkcjonalny jest świetną podstawą i powinien stanowić u każdej osoby aktywnej fizycznie solidny fundament. Trening motoryczny powinien stanowić jedynie dopełnienie u osób niebędących sportowcami, z kolei u sportowców jest narzędziem pozwalającym osiągać coraz to lepsze wyniki w swojej dyscyplinie.

Jeśli szukasz miejsca w Opolu, w którym możesz rozpocząć swoją przygodę ze sportem zapraszamy do nas! Sprawdź grafik i wpadaj!