Blog

Odchudzanie. Jak skutecznie schudnąć?

odchudzanie
Zdrowe odżywianie

Odchudzanie. Jak skutecznie schudnąć?

Odchudzanie, odchudzanie, odchudzanie, temat ten od zawsze zajmuje najwyższe miejsce na podium, wśród wszystkich tematów związanych z odżywaniem. Dystansując całą resztę na tyle, że zdążyłem zauważyć, że niektóre osoby używają go nawet zamiennie z terminem dieta. Termin dieta, jest znacznie szerszy i zwiera w sobie różne modele żywieniowe, których cele często są zupełnie inne niż redukcja kilku zbędnych kilogramów. W tym krótkim wpisie, który stanowić będzie wstęp do całej serii poświęconej efektywnemu i zdrowemu odchudzaniu. Postaram się w skrócie opowiedzieć o tym, skąd taka popularność tego tematu w XXI w. Dlaczego istnieje tak dużo systemów żywieniowych, które obiecują nam wymarzone sylwetki? Który z tych systemów wybrać i czym kierować się przy jego wyborze.

Odchudzanie – trochę statystyki

Według badań CBOSu: 38% Polaków ma nadwagę, 21% otyłość, 2% niedowagę, a 39% prawidłową masę ciałą. Patrząc na te statystyki łatwo zauważyć, że aż 59% z nas waży za dużo. Nikogo nie powinno więc dziwić ogromne zainteresowanie dietami redukcyjnymi. Musimy też pamiętać o tym, że żyjemy w czasach, w którym na każdym kroku jesteśmy wręcz bombardowani szczupłymi wysportowanymi sylwetkami. Czy to w tv, czy na billboardach mijanych codziennie w drodze do pracy, przeglądając media społecznościowe. Stale otrzymujemy więc sygnały, że taka sylwetka jest w naszym społeczeństwie pożądana. Wiąże się z wysoką pozycją społeczną, pieniędzmi, atrakcyjnymi partnerami i jest gwarancją szeroko rozumianego sukcesu. Nie dziwne więc, że wiele osób stara się podążać tą drogą. Dochodzi do tego coraz większa świadomość ludzi dotycząca bardzo licznych negatywnych konsekwencji zdrowotnych jakie niesie ze sobą nadwaga, a zwłaszcza otyłość.

Rożne diety

Zgodnie z prostym prawem rynku gdzie popyt tam i podaż. Zresztą, nawet abstrahując od tego, który dietetyk lub trener personalny nie chciałby być twórcą nowego, zupełnie innowacyjnego i rewolucyjnego modelu żywieniowego lub systemu treningowego, który wywróciłby narodowe statystyki do góry nogami? Odpowiedź jest raczej oczywista. Niemal każdego dnia możemy więc przeczytać o nowej diecie, dzięki której bez trudu osiągniemy naszą wymarzoną sylwetkę. Wybór jest naprawdę spory: diety wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe, paleo, samuraja, owocowo-warzywne, wysokobiałkowe, wysokotłuszczowe, ketogeniczne, intermittent fasting, oparte na niskim indeksie glikemicznym i cała masa innych. W tym momencie powinny pojawić się u nas pierwsze wątpliwości.

Jak to możliwe, że przy tylu wspaniałych dietach, coraz większym dbaniu przez ogół społeczeństwa zarówno o zdrowie jak i wygląd zewnętrzny, wciąż tak dużo osób boryka się z nadwagą lub otyłością? A odsetek ten wciąż rośnie i nic nie wskazuje na to, aby trend ten miał się w najbliższym czasie odwrócić? Pojawiają się też kolejne pytania, który system wybrać, który jest najskuteczniejszy w odchudzaniu? Czy taki system w ogóle istnieje a jeśli tak, to co odpowiada za to, że to właśnie on jest najlepszy podczas redukcji? Śpieszę więc z odpowiedzią: każdy z nich i żaden z nich. Niezbyt usatysfakcjowani odpowiedzią? Musicie więc pomęczyć się jeszcze trochę i przebrnąć przez kilka kolejnych zdań.

Co wybrać?

Problem leży w tym, że często zadajemy nieodpowiednie pytania, a odpowiedzi szukamy nie tam gdzie powinniśmy. Nie istnieje jeden najlepszy model żywieniowy, zapewniający skuteczne odchudzanie. Pewnie wielu z Was stuknie się teraz mocno w czoło i przestanie czytać ten wpis, ale wierzcie lub nie, możecie skutecznie tracić na wadzę jedząc tylko i wyłącznie hamburgery z pierwszego lepszego fast food’a! Ponieważ podczas redukcji nie powinniśmy zastanawiać się nad tym co jeść, a ile jeść (celowo upraszczam i pomijam w tym momencie kwestie zdrowotne i wiele innych). I tak osoba z celiakią powinna być na diecie bezglutenowej. Osoba, dla której kwestie ekologiczne są istotne podczas wybierania systemu żywieniowego, powinny zainteresować się dietą wegańską. Natomiast osoby, których gospodarka cukrowa jest w nienajlepszym stanie, mogą spróbować diety opartej na produktach o niskim indeksie glikemicznym. Osoby chcące schudnąć powinny jeść mniej, niż wynosi ich dzienne zapotrzebowanie energetyczne.

Kalorie

Zapotrzebowanie to oznacza ilość energii, jaką należy dostarczyć organizmowi z pożywienia każdego dnia. Tak, aby pokryć wydatki energetyczne, jakie musiał on przeznaczyć na aktywność fizyczną oraz podstawową przemianę materii. Wynikają z tego 3 proste zasady i to nimi powinniśmy się przede wszystkim kierować wybierając dietę odchudzającą:
– jeśli pokrywasz swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne – Twoja masa ciała nie ulega zmianie
– jeżeli nie pokrywasz swojego dziennego zapotrzebowania energetycznego – Twoja masa ciała spada
– jeśli dzienna dawka kalorii przewyższa Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne – Twoja masa ciała wzrasta
Tak więc pamiętajcie, to ilość kalorii jaką spożywacie i jej stosunek do Waszego dziennego zapotrzebowania energetycznego decyduje o tym, czy na danej diecie będziecie chudnąć, a nie to co spożywacie. Żebyśmy się dobrze zrozumieli, wpis ten nie stanowi zachęty do jedzenia byle czego tylko w małych ilościach, ma on tylko stanowić podpowiedź gdzie leży klucz efektywnego odchudzania.

Pamiętajcie, że nie każda skuteczna dieta redukcyjna będzie zdrowa i odpowiednio zbilansowana, co zawsze powinno stanowić nasz priorytet. Pozostaje jeszcze zastanowić się skąd tyle różnych diet „odchudzających”. Odpowiedź także tym razem jest prostsza niż mogłoby się wydawać. Ludzie lubią zmiany i nowości. Musimy pamiętać, że fitness to oczywiście branża komercyjna. Zdecydowanie więcej klientów przyciągnie się reklamując się swoją nową, rewolucyjną dietą dzięki, której schudniesz 10kg w miesiąc. Wyrzucając tylko kilka produktów ze swojego jadłospisu, niż hasłem jedz mniej to schudniesz. Warto zdawać sobie z tego sprawę i pamiętać podczas wybierania odpowiedniej diety. To tyle na dzisiaj, a jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat bilansu energetycznego, tego jak go policzyć, jakich błędów unikać i dlaczego często nie chudniecie mimo stosowania diet odchudzających, to zapraszam do śledzenia kolejnych wpisów.

Potrzebujesz pomocy dietetyka? Skontaktuj się ze mną!