Blog

Crossfit – przepis na świetną kondycję?

ball-4084141_1280
Trening funkcjonalny

Crossfit – przepis na świetną kondycję?

Crossfit już od kilku lat zdobywa coraz większą rzeszę fanów nie tylko na świecie ale i w Polsce. Na czym polega jego fenomen? Dlaczego stał się tak popularny i na czym polega?

Geneza treningu Crossfit

Za pomysłodawcę treningu Crossfit uznawany jest amerykański trener Greg Glassman, który zaczął używać tego programu podczas treningów kalifornijskiej policji. Ze względu na pozytywne efekty, które osiągał identyczny program treningowy został wprowadzony do przygotowania fizycznego marines, strażaków i żołnierzy amerykańskich. Dzięki temu, że plan treningowy Pana Glassmana czerpał z bardzo wielu dyscyplin sportowych umożliwiał on rozwój trenujących na wielu płaszczyznach. Takich jaki, siła, gibkość, wytrzymałość, koordynacja. Z czasem Crossfit zyskiwał coraz to większą popularność i przyciągał do siebie co raz to większą rzesze entuzjastów. Zaczęły powstawać osobne miejsca do trenowania tej nowej dyscypliny zwane „Boxami” oraz pojawiły się pierwsze zawody, co dodało dyscyplinie prestiżu.

Na czym polega crossfit?

Głównym filarem Crossfitu jest WOD, czyli Workout Of the Day, z założenia trwający od 5 do 30 minut. WOD jest to główna część treningu – workout of the day. Składa się ze zbioru ćwiczeń oraz ich odpowiedniej ilości wykonywanych najczęściej jedno po drugim w jak najkrótszym czasie możliwym do osiągnięcia dla danej osoby ćwiczącej. Dodatkowo, trening składa się z rozgrzewki około 10 minutowej. Ma ona na celu podniesienie temperatury naszego ciała oraz przygotowania go do obciążenia, na które będzie wystawiony podczas WODu. Przeważnie trening kończy się rozciąganiem bądź krótką mobilizacją. Dzięki wysokiej intensywności, na której opiera się Crossfit, pozwala na szybkie zmiany na lepsze dotyczące naszej sylwetki, samopoczucia czy nawet zdrowia. Nie możemy jednak zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu naszych zdolności fizycznych, tzn; nauka techniki, stabilizacji i wzmocnienia słabszych ogniw naszego ciała. Nie możemy również pominąć odpowiedniej diety i czasu na regeneracje, głównie mówimy tutaj o śnie.

Jeśli chodzi o przygotowanie fizyczne, zawsze naszą przygodę z Crossfitem powinniśmy zacząć od specjalnych zajęć. Takie zajęcia mają na celu naukę techniki i odpowiednie wzmocnienie naszego ciała. Najczęściej znajdziemy ja na grafiku pod nazwami: Intro, Starter, Crossfit początkujący itp.

O zabezpieczenie naszej diety również musimy zadbać. Zła dieta, przy jakiejkolwiek wymagającej mniej lub bardziej aktywności fizycznej może doprowadzić do wielu poważnych szkód w naszym organizmie. Co więcej, może niwelować pozytywne aspekty płynące z uprawiania sportu.

Dlaczego warto spróbować?

Ponieważ zachowując odpowiednie podejście, balans, dbanie o technikę wykonywanych ćwiczeń, osoby trenujące Crossfit mogą w stosunkowo krótkim czasie osiągnąć niesamowitą poprawę jakości swojego życia po przez zmianę zdolności swojego ciała, zmianę budowy swojego ciała i najważniejsze, poprawę zdrowia. Crossfit ma to do siebie, że jest połączeniem bardzo wielu dyscyplin sportowych, takich jak, lekkoatletyka, gimnastyka, podnoszenie ciężarów, kalistenika i wielu innych, dzięki czemu nie pozwala nam się nudzić, dodatkowo zawsze pozostawia jakiś obszar, w kierunku którego możemy się rozwijać i wzmacniać, dla amatorów tego sportu jest to również możliwość odreagowania spraw dnia codziennego pod bacznym okiem wykwalifikowanych trenerów i grupy treningowej, która najczęściej przypomina garść dobrych znajomych otwartych na nowych zajawkowiczów a nie zlepek obcych ludzi spotykających się w szatni na siłowni, Crossfit tworzą ludzie, nie wierzysz? Spróbuj sam potencjału tej młodej dyscypliny!

Zobacz inne nasze artukuły: