Blog

Siłownia – czy to już przeżytek?

silownia
Bez kategorii

Siłownia – czy to już przeżytek?

Czym aktualnie jest siłownia? Na samym wstępie chciałbym zaznaczyć, iż pod słowem „siłownia” w naszym tekście będą zawierać się również takie pojęcia jak: „studio treningu personalnego/ grupowego”, „Boxy crossfitowe” itp.

Czy siłownia jest dla Ciebie?

Siłownia to miejsce jeszcze często postrzegane jako środowisko stworzone tylko i wyłącznie dla kulturystów i osób podnoszące ogromne ciężary. Przez co, osoby niezwiązane z tematem niechętnie się na nią wybierają. Na szczęście są to stereotypy, które nie znajdują w znaczącej większości potwierdzenia w rzeczywistości. Siłownie tak jak i ludzie przechodzą swoją ewolucje. Dzięki czemu możemy co raz częściej postrzegać je jako miejsce, w którym spotykają się ludzie ze wszelkich środowisk. Mają dwa główne wspólne cele, tj. szeroko pojęte zdrowie oraz chęć zmiany lub utrzymania sylwetki.

Zawdzięczamy taką zmianę zwiększeniu się świadomości dotyczącej tego jak istotny i pozytywny wpływ na nasze życie ma aktywność fizyczna. Również zwiększa się zaufanie do trenerów personalnych, którzy mogą umożliwić osiągnięcie naszych celów szybciej, bezpieczniej.

Jeśli chodzi o wyposażenie siłowni, ono również się zmienia oprócz wielu rozmaitych maszyn coraz częściej widzimy strefy do wolnych ciężarów gdzie możemy znaleźć sztangi czy ketlle. Pojawiają się również takie sprzęty jak gumy, worki bułgarskie, piłki lekarskie i wiele innych. Tak duży wybór sprzętów daje nam niesamowicie wiele możliwości na przeprowadzenia treningu i zamęczenie naszego ciała. Jeden jednocześnie jest też trochę przytłaczające ponieważ nie do końca wiemy jak ich używać i do czego służą. Tu pojawia się ważna rola trenera, który musi być wstanie odpowiednio dobrać sprzęt i ćwiczenia do nas i pilnować abyśmy używali ich prawidłowo.

Trening samodzielny, grupowy czy z trenerem?

Najwięcej osób, które decydują się na wprowadzenia aktywności do swojego życia robią to  na własną rękę. Bez wcześniejszego przygotowania merytorycznego, jest to błąd mogących pociągać za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Oczywiście, nie zawsze będzie tak, że pójdą na siłownie „z kanapy” skończymy w szpitalu z poważnym urazem. Jednakże możemy narobić sobie większe lub mniejsze problemy zamiast czerpać z aktywności tego co najlepsze. Niektórzy przed rozpoczęciem ćwiczeń poświęcą więcej lub mniej czasu na poszerzenie swojej wiedzy dotyczącej dyscypliny, którą chcą rozpocząć. Jest to już lepsze podejście, bardziej świadome, dzięki czemu bezpieczniejsze dla nas samych.

Kolejną możliwością jest rozpoczęcie zajęć w większej grupie. Pod okiem doświadczonego trenera, który stworzy dla nas plan treningowy. Dodatkowo stoi on na straży naszego bezpieczeństwa i właściwych efektów treningowych. Zajęcia w grupie posiadają wiele plusów, takich jak np. atmosfera czy motywacja płynąca z większej grupy ćwiczących. Pomimo swoich zalet nie zastąpią one możliwości podjęcia aktywności jaką jest trening personalny z trenerem lub w grupkach 2-3 osobowych. Trenując z odpowiednio wyszkolonym trenerem, nie ma praktycznie możliwości na doznanie urazu większego niż zakwasy następnego poranka po dobrym treningu. 

Dlaczego warto ćwiczyć pod okiem trenera?

Treningi personalne z właściwym trenerem są gwarancją na osiągnięcie naszych celów w najkrótszym możliwym czasie. Zachowując przy tym pełnie zdrowia lub bardzo często poprawiając je. Taki trening jest również dedykowany dla sportowców. Szeroka wiedza trenerów pozwala im na właściwe przeanalizowanie danej dyscypliny, ułożenie planu, który będzie wstanie zapewnić maksymalizacje efektów. Wracając do treningów bezpośrednio pod okiem trenera osób nie uprawiających wyczynowo żadnej dyscypliny. Treningi personalne nie należą do tanich usług i jest to rzecz negatywnie odbierana przez Polaków, ponieważ jako naród nie lubimy płacić za wiedzę inną niże ta, którą posiadają lekarze, chociaż czasem i z tym mamy problem.

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że profesjonalni trenerzy muszą posiadać ogromną wiedzę, między innymi z zakresu anatomii, biomechaniki, planowania i doboru ćwiczeń, fizjologii, dietetyki. Odpowiednie wyszkolenie trenerowi zajmuje kilka dobrych lat i również kosztuje nie mało, stąd takie ceny. Pamiętajmy też, że korzystając z usług trenerów nie musimy odbywać z nimi każdego treningu, możemy korzystać również jako wsparcie odbywając trening pod pilnym okiem raz na jakiś czas i konsultując naszą technikę czy podejście do odżywiania. Usługi trenerskie są nieocenionym wsparciem merytorycznym i mentalnym w naszej aktywności i drodze do celów,