Blog

Fizjoterapia w sporcie – jakie ma znaczenie?

sportplus opole
Fizjoterapia w sporcie

Fizjoterapia w sporcie – jakie ma znaczenie?

Fizjoterapia w sporcie stanowi nieodzowny element całego cyklu przygotowań treningowych. W sytuacji, gdy osoba trenująca systematycznie brnie do przodu, pokonując swoje słabości, fizjoterapeuta pomaga jej w poprawianiu jakości i płynności wykonywanych wzorców ruchowych, za pomocą terapii manualnej. Dba o przyśpieszenie regeneracji, rozluźniając powięź oraz tkanki miękkie by ułatwić cyrkulację krwi w organizmie. Pozwala to na odprowadzenie odtlenowanej krwi żylnej z „odpadami” przemiany materii i doprowadzenie „świeżej” natlenowanej krewi tętniczej razem z nowymi substancjami odżywczymi. Koryguje postawę ciała przez ćwiczenia wzmacniające słabe ogniwa w ciele sportowca. Wszystko to składa się na szeroko pojętą prewencję kontuzji podczas aktywności fizycznej.

Fizjoterapia przy kontuzji

W przypadku gdy jednak pojawi się kontuzja, fizjoterapeuta pomaga osobie aktywnej jak najszybciej powrócić do uprawianej dyscypliny. Wycisza stan zapalny pojawiający się w pierwszych etapach urazu. Poprawia drenaż całej okolicy, niweluje bodźce bólowe oraz przywraca mobilność zablokowanych obszarów ciała pacjenta. Następnym krokiem jest odpowiednie wprowadzenie do aktywności fizycznej. Początkowo jest to trening skupiający się na deficytach ruchowych, które spowodowała kontuzja. Pomaga to zmniejszyć ryzyko ponownego wystąpienia urazu. Kolejnym etapem, współpracując razem z trenerem przygotowania motorycznego, jest ułożenie planu wprowadzającego do specyfikacji sportowej danej dyscypliny.

Fizjoterapia w sporcie

Jak widać fizjoterapia w sporcie ma szeroki wachlarz zastosowań i nie kończy się na masażu sportowym, co większość ludzi uważa. Dla zawodowców, stała współpraca z fizjoterapeutą nie jest przywilejem lecz wymogiem. Pozwala na osiąganie lepszych wyników w krótszym czasie przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa. Błędnym myśleniem jest, utarte już w środowisku sportowym powiedzenie „Jak boli, to rośnie!”. „Jak boli to udaj się do fizjo!”, a nawet gdy tylko poczujesz dyskomfort bólowy podczas treningu lub w pracy to udaj się na konsultację. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Czujesz, że potrzebujesz konsultacji u fizjoterapeuty? Zajrzyj tutaj!

Zostaw tutaj swoją myśl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *